Anne baba tutuklandı, çocuklar ortada kaldı

12 Haz 2020

Urfa Suruç’ta gözaltına alınan Mehmet ve Kıymet Tavas, yaralı bir kişiye yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanınca çiftin 5 çocuğu ortada kaldı

Urfa’nın Suruç ilçesinde 9 Haziran’da gözaltına alınan Mehmet Tavas ve eşi Kıymet Tavas emniyetteki işlemlerinin ardından Urfa Adliyesi’ne çıkarıldı. H.K. adlı bir şahsın 2015 yılında yardım ettikleri doğrultusunda ifade verdiği Tavas çifti savcılık tarafından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne ifade veren Tavas çiftçi, “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı.

H.K’nin ifadesinde 2015 yılında yaralı olarak Suruç’a geldiğini ve Tavas çifti tarafından kendi evlerinde tedavi edildiğini ileri sürdüğü öğrenildi.

Bakanlık açıklaması hatırlatıldı

Çiftin avukatı Fikret Tekinalp ise savunmasında, söz konusu iddialara ilişkin, 2015 yılında Urfa Valiliği tarafından yapılan “540 kişi tedavi edildi” açıklamasını hatırlatarak, bu imkânın sağlanması üzerine insanların yaralıları evinde tedavi etmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

Avukat Tekinalp, tutuklanan çiftin 5, 8,10,13 ve 16 yaşlarında çocukları olduğu bilgisini vererek, anne ve babanın serbest bırakılmasını talep etse de çift tutuklanarak Urfa T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Çocuklar perişan

Tavas çiftinin 5 çocuğu babaannelerinin yanına alındı. Mehmet Tavas'ın kardeşi Yakup Tavas tutuklamaya ilişkin şunları söyledi: "Perişan olmuşuz. Çocuklar sokakta anne ve babalarını arıyorlar. 5 yaşındaki yeğenim yemek yiyemiyor. Şu an çocuklara annem bakıyor. Annem de 65 yaşında ve hastadır. Durumumuz iyi değil."

URFA


Etiketler : Suruç tutuklamalar, Mehmet Tavas, Gözaltılar,