Ankara'da mahalle halkı beton değil yeşil istiyor

27 Haz 2020

Ankara'da Ege Mahallesi sakinler, Eski Kömür Deposu alanına yapılması planlanan spor kompleksine karşı çıkan mahalle halkı 'Biz mahallemizde yeşil alan istiyoruz' diyerek imza kampanyası başlattı

Ankara'nın Mamak İlçesi'ne bağlı Ege Mahallesi'nde bulunan Eski Kömür Deposu alanına yapılacak projeye karşı çıkan mahalle halkı imza kampanyası başlattı. Eski Kömür Deposu alanının zemini düzleştirme çalışmaları başladı. Alanda spor kompleksi yapılmak isteniyor. Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse, adaylık sürecinde, 10 Şubat 2019 tarihinde verdiği bir demeçte söz konusu alan için "İlk etapta 30 bin metrekarelik alanı millet bahçesine dönüştüreceğiz. İnsanların ihtiyaçlarını ve mutluluğunu merkeze alacak şekilde çalışmalar yapacağız" demişti.

Mahalle halkının muhtarlıkla birlikte başlattıkları imza kampanyası föyünde “Projeye dahil alanın mümkün olduğu kadar yeşil alan olması gerekirken birçok yerin betonlaştırılmasına, ruhsat almadan hafriyat alınmasına, proje meclise gelmeden başlanılmasına, işi oldu-bittiye getirilmesine karşı çıkıyoruz. Biz mahallemizde yeşil alan istiyoruz. Yöre halkının ihtiyaçlarına göre, istişare ile iş yapılmasını istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

'6 davamız hala devam ediyor'

Ege Mahallesi Muhtar Azası Erol Akkuş, Mamak Belediyesi ve mahalle halkı ile yaptıkları görüşmeleri ve imza kampanyasına dair Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuştu. Akkuş, "Mahallede yıllardır yeşil alanları değerlendirme konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Başka yeşil alanların korunması için muhtarlığımızın şimdiye kadar açmış olduğu 6 davamız hala devam ediyor” dedi.

Akkuş, “Açıkçası müteahhitlerin ve çevreye rant gözüyle bakanların iştahını kabarttığı bir durum söz konusu. Onların bu iştahları bizim yeşil alanlarımıza yansımakta ve yapılması gereken yeşil alanların önüne geçmekte. Maalesef belediye olaya tamamen ticari olarak bakıyor. Biz de doğamıza sahip çıkmaya çalışıyoruz” diye belirti.

'Halkın istediğini savundular'

Mamak Belediyesi meclis üyeleriyle görüşme yaptıklarını belirten Akkuş, “Edindiğimiz bilgiye göre proje belediye meclisinin onayından geçmemiş. Belediye başkan yardımcısı, ‘10 gün bekleyin, projeyi hazırlayıp sizin de onayınıza sunalım, uygun bulmadığınız yerleri proje üzerinden değiştirelim’ dedi. Bu süreyi bekledik ve tekrar kendileriyle görüştüğümüzde bu projeyi devam ettireceklerini, yaptıkları anketlerde böyle bir projeyi halkın istediğini savundular. Biz de halkın böyle bir proje istemediğini, bu tarz ticari yerleşkeler yerine tamamen yeşil bir alanın olması gerektiği konusunda halkın bizden talebi olduğunu bildirdik” diye konuştu.

Alanın eskiden çöplük olduğunu hatırlatan Akkuş, “Orada ciddi anlamda metan gazı birikimi var. Gazi Üniversitesi’nin metan gazını deşarj etmesi için koyduğu bacalar vardı. Ama bu çalışma ile bacaların kapatıldığını gördük” diye aktardı.

Alanda, Milli Emlak, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Mamak Belediyesi’ne ait hisselerin olduğunu kaydeden Akkuş, “ABB hisseleri, Melih Gökçek döneminde son gitmeden 2 yıl önce Mamak Belediyesi’ne aktarılmış. Hal böyleyken anladığımız kadarıyla Mamak Belediyesi, Milli Emlak ile projeyi ortaklaştırmış durumda” dedi.

'Ticarî zihniyetle yapılmasını istemiyoruz'

Akkuş, şöyle konuştu: “İmza kampanyası başlattık. Kapı kapı dolaşacağız, stantlar kuracağız. Sadece burayı Ege Mahallesi olarak düşünmek de yanlış. Çünkü burası Mamak’ın gözde bir yeri olabilecek konumda. Nefes alabileceğimiz bir yeşil alanımız olsun istiyoruz. Herkesi duyarlılığa çağırıyoruz. Halk yıllardır buranın yeşil alan olmasını istiyor. Kazma vurulunca hepimiz mutlu olduk ama vurulan kazmanın amacı farklı olunca doğal olarak ürktük. Ticarî zihniyetle yapılmasını istemiyoruz.”


Etiketler : Ege Mahallesi, Eski Kömür Deposu, ANKARA,