Ankara'da 3 bin öğrenci yurt ve otellere yerleştirildi

23 Eyl 2021

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kente üniversite öğrenimi için gelen 3 bin öğrenci için yurt ve ötel kiraladı. Öğrenciler, yurtlara yerleşmeye başladı

 

Yeni eğitim-öğretim yılı ekonomik krizin gölgesinde başladı. KYK yurdu çıkmayan üniversite öğrencileri yüksek fiyatlar nedeniyle  ne özel yurtlara ne de kiralık evlere taşınabildi. Buna karşı son günlerce öğrenciler İstanbul ve Türkiye'nin birçok yerinde parklarda sabahlayarak yaşadıkları soruna tepki gösteriyor, iktidarın çözüm bulmasını bekliyor.

O çözümlerden biri de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi'ne ait Şefkat Evleri öğrenciler için yurt ve otel kiraladı. Kiralanan yurt ve otellere 2 gün içerisinde 3 binden fazla öğrenci yerleştirildi. Üniversite öğrencileri kaldıkları merkezlerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere günde ücretsiz iki öğün yemek ve çamaşır yıkama hizmetinden de yararlanabilecek.

Öğrenciler 11 ilde sokağa çıkacak

Geçtiğimiz günlerce Öğrenci Sendikası, yaptığı açıklamayla barınma hakları için 11 ilde sokağa çıkacaklarını duyurmuştu. Açıklamanın ardından her gün 21.00 -24.00 saatlerı arası yaşadıkları mahallede bir parkta ya da meydanda akşam nöbetine kalmaya başladılar.

HABER MERKEZİ


Etiketler : ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), öğrencilerin barınma sorunu,