‘Anadilimizden vazgeçmeyeceğiz’

13 Eyl 2021

Kadın tutuklulara Kürtçe halay çektikleri  için verilen cezaya tepki gösteren Muhsima Yaşar, ‘Anadilimizi konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz’ dedi

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde aralarında DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok Çiçek ve yerine kayyum atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar’ın da bulunduğu 9 kadın tutuklu hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştı. Elazığ Ceza İnfaz Müdürlüğü tarafından 15 Ağustos günü yaptıkları etkinlik gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında haklarında hazırlanan tutanakta, kadın tutukluların söyledikleri Kürtçe şarkılar ve sözler “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektikleri”, “anlaşılmayan dilde marş okudukları” şeklinde yazılmıştı. 

Aynı tarihlerde Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde de 4 kadın tutukluya da şarkı söyleyip halay çektikleri için bir aylık iletişim cezası verilmişti. Tutsaklardan yerine kayyum atanan Erzurum’un Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde bir ay önce kendisiyle aynı odada bulunan 3 arkadaşıyla şarkı söyleyip halay çektikleri için disiplin cezası verildiğini belirtmişti. 

‘Başka nasıl vakit geçirecekler’

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan yerine kayyum atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar’ın annesi Muhsima Yaşar, kızının da ceza alan tutsaklardan biri olduğunu söyledi. Tutuklulara verilen cezayı hukuksuzluk olarak tanımlayan Yaşar, “Kızım ve arkadaşları havalandırmaya çıktıklarında zaman geçsin diye Kürtçe şarkı söylemiş. Bunu gerekçe yaparak kızımla birlikte 8 arkadaşına 1 aylık telefon ve görüş yasağı getirdiler. Kızıma kendi dilinde şarkı söylediği için ceza verildi. Kürtçe anadilimizdir, kendi dilimizde konuşmaya mecburuz. İnsanlık, vicdan ve kanuna aykırı bir şey yapmadılar. Cezaevindeler, şarkı söyleyip vakit geçirmeyeceklerse başka türlü nasıl vakit geçirecekler” diye sordu.  

‘İletişimimizi kopardılar’

Pandemiden dolayı görüşe gidemediklerini ancak telefon üzerinden iletişim kurabildiklerini söyleyen Yaşar, verilen ceza ile bu imkanın da kaldırıldığını söyledi: “Bu dili bize Allah vermiş, biz de kendi anadilimizi konuşacağız tabii. Biz Kürdüz, Kürtlüğümüzden utanmıyoruz, başımız her zaman diktir. Bu dünyada kaç dil var, hiçbiri yasak değil, sadece Kürtçeyi yasaklıyorlar. Anadilimizi konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ceza verilse dahi asla kabul etmiyoruz. Ne yapılırsa yapılsın asla vazgeçmeyeceğiz. Biz de ölene kadar çocuklarımızın yanındayız.” 

‘Bu sisteme karşıyız’

Cezaya gerekçe olarak Kürtçe için kullanılan “bilinmeyen bir dil”  ifadesine tepki gösteren Yaşar, son olarak şunları söyledi: “Kürtçe bir dildir, nasıl anlamıyorlar? Demek ki hâlâ Kürtleri tanımamışlar. Dünyadaki bütün dilleri biliyorlar, sadece Kürtçeyi bilmiyorlar. Akşama kadar her alanda zora düştüklerinde ‘Kürt kardeşlerim’ diyorlar. Madem Kürt kardeşleriniz varsa Kürtlerin dili de vardır. Kürtçe anlaşılmayacak bir dil değildir. Bu sisteme karşıyız, bu tür uygulamaları ve cezaları kabul etmiyoruz. Eğer bize kardeşiz diyorlarsa dilimizi de kabul etmeleri gerekiyor. Ülkede hukuk, adalet ve insanlık yok.” 

HAKKARİ

 


Etiketler : Remziye Yaşar, Muhsima Yaşar,