Amazon ormanları yok ediliyor: 2006'dan beri en yüksek kayıp

19 Kas 2021

Amazon ormanları 3 milyondan fazla bitki ve hayvan türünü ayakta tutuyordu. Ancak Brezilya Uzay Araştırma Ajansı'nın (Inpe) raporuna göre ormansızlaştırma bir yılda yüzde 22 arttı. Kayıp Bolsonaro döneminde yükseldi
 

Üç milyondan fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan, önemli oksijen kaynağı olan Brezilya'nın Amazon yağmur ormanlarının son 15 yılın en yüksek ormansızlaştırmasıyla karşı karşıya olduğu açıklandı.

Brezilya Uzay Araştırma Ajansı (Inpe) Amazon yağmur ormanlarının tahribatını raporlaştırdı.

BBC haberine göre Inpe raporunda ormansızlaştırmanın sadece son bir yılda yüzde 22 daha yok edildi.

Son verilere göre 2020-2021 yıllarında Amazon'da yaklaşık 13 bin 235 kilometrekare ormanlık alan yok oldu. Bu 2006'dan beri kaydedilen en yüksek kayıp.

3 milyondan fazla bitki ve hayvan

Amazon ormanları 3 milyondan fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık bir milyon yerli de ormanlarda yaşıyor.

Jair Bolsonaro döneminde arttı

Brezilya Amazon'undaki ormansızlaşma, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun döneminde arttı. Bolsonaro, ormanlarda tarım ve madenciliği teşvik eden biri. Bolsonaro daha önce de Inpe'nin verilerine karşı çıkmış ve Brezilya uzay araştırma ajansını ülkenin adını kötülemeye çalışmakla suçlamıştı.

İskoçya'nın Glasgow kentinde Kasım 2021 başında yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26), Brezilya orman tahribatını durdurmayı taahhüt eden anlaşmayı imzalamıştı. Ülkelere bunun karşılığında 14 milyar doları bulan kamusal ve özel fon sağlanacak. Bu fonun bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde zarar görmüş orman alanlarının yeniden canlandırılması, yangınlarla mücadele ve yerli halkların desteklenmesine harcanacak.

BRASİLİA


Etiketler : Amazon ormanları,