Akşener: Dikilecek bütün betonları yıkacağız

01 Ağu 2021

Yangın uçakları almayan hükümet günlerdir yangınları izlerken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, insan ve yaban hayatına mezar olan Marmaris ilçesinde yangın bölgesinde incelemede bulundu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Muğla'nın Marmaris ilçesinde yangın bölgesinde incelemede bulundu.

İçmeler Mahallesi'ndeki Demokrasi Meydanı’na gelen Akşener, burada Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'dan bilgi aldı.Daha sonra Atatürk Caddesi yanındaki yanan alana geçen Akşener, yaptığı konuşmada, doğanın kendini onaracağını, önemli olanın verilen sözlerin yerine getirilmesi olduğunu söyledi. Verilen sözlerin takipçisi olacağını ifade eden Akşener, "Orman yangınlarına yönelik pek çok söylenti var. Bir an evvel kundaklama olup olmadığının ortaya çıkarılması lazım. Bu Türkiye’nin birliği, bütünlüğü açısından çok önemli" dedi.

Akşener, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Yanan alanlara dikilecek bütün betonları yıkacağız” dedi.

 

Lütfü Türkkan: THK uçakları TEKNOFEST’te gösteri uçuşu yaptı

Bu arada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan orman yangınlarında Türk Hava Kurumu’na (THK) ait uçakların kullanılmaması ile ilgili eleştiriler üzerine "THK ile problemimiz yok, olmaz da. Elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek kapasitede değil" açıklaması yapmıştı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da, THK’nın envanterindeki uçakların iddia edildiği gibi 1960 model olmadığını, 2009 model uçakların TEKNOFEST’te gösteri uçuşu yaptıklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 9 Mart’ta yaptığı orman yangınlarını söndürme ihalesini Türk Hava Kurumu ile  CMC Savunma Sanayii iş ortaklığı kazanmıştı.

Lütfü Türkkan, söz konusu ortaklıkta CMC’nin THK’nın ruhsatı ile ihaleye girdiğini ve firmaya haksız kazanç sağlanırken THK’nın ise batma noktasına getirildiğini vurguladı.

'Patates mümessili Bakan’ın yüzünden ülke küle dönmek üzere'

Lütfü Türkkan şunları söyledi:

"30 yılı aşkın süredir orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye dünyada takdirle izleniyordu. Şimdi ise patates mümessili Bakan’ın yüzünden ülke küle dönmek üzere. Bakan'a göre ormanlarımızın patatesten bir farkı yok. Yeşil Vatan onun için milli değil ticari bir mesele. Öyle ki yangın söndürme ihalesini alan firmanın hiçbir yangın söndürme deneyimi yok. Halbuki THK yangın söndürmede dünyada en başarılı ve en yaygın kullanılan uçaklara ve deneyime sahip." 

Kayyum atanan THK'nin kendi filosuyla ihalelere katılamadığını, ancak aynı THK’nın CMC Savunma Sanayi şirketi ile birlikte ihalelere katılabildiğini vurgulayan Türkkan, süreci şöyle anlattı:

"Dünyanın en pahalı kiralamalarından birisiyle soygun burada başlıyor. Günlük 1,3 milyon lira. THK ve CMC Savunmanın ortaklığı mantık evliliği değil, sanki muta nikahı. Avrupa’nın en büyük özel yangın söndürme uçağı filosuna sahip THK’ya kendi uçaklarını kullandırmıyorlar.  Sadece işletme ruhsatını kullanıyorlar. Parayı ise 3 yılda 3 kez sahibi değişen CMC götürüyor"

'Uçuş saati üzerinden para kazandıkları için...'

CMC’nin yangın söndürme uçağı olmadığını ve uçakları Rusya’dan kiraladığını kaydeden Türkkan, "Amaç orman yangınlarını söndürmek değil. Söndürmemek. Patates Bakanı Ayvalık ve Marmaris’ten, Antalya ve Hatay’a kadar tüm yangınları 3 uçakla kontrol edebileceğini düşünüyor. Uçuş saati üzerinden para kazandıkları için yangınların sönmesi gecikiyor, ormanlar küle dönüyor. Orman yangınlarındaki en büyük kozunuz yangın uçaklarıdır. Kiralık üç uçakla hangi yangına yetişebilirsiniz?" dedi.

MUĞLA-ANTALYA


Etiketler : Marmaris, MERAL AKŞENER, orman yangını, Manavgat, Lütfü Türkkan,