AKP'li Belediye borcunu camiyi satarak ödeyecek

29 May 2020

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, belediyenin borcuna mahsuben ilçede bulunan Güneştepe Camii'nin 33 milyon liraya Maliye Hazinesi’ne devredilmesi için yetki aldı

AKP'nin yönettiği ilçe belediyeleri, borçlarını ödemek için kaynak bulamayınca elindeki dini tesis alanlarını satmaya başladı. Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, İstanbul'da cami satış furyasına Sancaktepe, Üsküdar ve Güngören'den sonra Esenler Belediyesi de katıldı. Kemer Mahallesi'nde Güneştepe Camii'nin de bulunduğu arazi Esenler Belediyesi'nin vergi borcuna mahsuben yaklaşık 33 milyon 341 bin 8 lira bedel üzerinden Maliye Hazinesi'ne devredilecek.

Meclis üyelerinin haberi yoktu

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Güneştepe Camii'nin belediyenin vergi borcuna mahsuben 33 milyon liraya Maliye Hazinesi’ne devredilmesi için yetki aldı. Önceki gün olağanüstü toplanan ilçe belediye meclisinden bir taşınmazın satışı için yetki istedi. Gündem maddeleri arasında gayrimenkulün satışı hakkında Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün teklifi yer alıyordu. Ancak, gayrimenkulle ilgili olarak toplantı öncesinde belediye meclis üyelerine bilgi verilmedi.

Yapılan araştırmayla caminin satıldığı ortaya çıktı

Esenler Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyesi Kemal Şahin, “Biz toplantı salonuna girene kadar gayrimenkulün satışı hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Normalde bu gayrimenkul satışı yapılırken komisyon raporu hazırlanır ve meclis üyelerine iki gün önceden rapor verilirdi. Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler. Toplantıdan sonra yaptığım araştırmayla satılan yerin ibadet alanını gördüm” dedi. Olağanüstü meclis oturumu sırasında gayrimenkule ait ada parsel numarasının hızlıca okunup onay istendiğini belirten Şahin, "AKP'li meclis üyeleri dahil hiç kimse, neresinin satıldığını bilmiyordu. Dini tesis alanının satıldığını bilseler belki karşı çıkarlardı" dedi. Göksu'nun borç ödemek için bugüne kadar belediyeye ait çok sayıda taşınmazı sattığını söyleyen Şahin, "İlk kez ibadet alanı da satıldı. O da tepki görmemek için gizli kapaklı yapıldı. İbadet mekanını ticari bir mantıkla borç ödemesine konu etmek etik değil. Kültürümüz ve temel değerlerimizle örtüşmüyor ibadet yerini satmak kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL


Etiketler : Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, akp,