Akıncı'dan Erdoğan'a: Devletlerin itibarı demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür

21 Tem 2021

Seçim sürecinde sağcı Ersin Tatar'ın kazanması için tehdit edildiğini açıklayan önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür" açıklaması yaptı

Kuzey Kıbrıs'ın bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabı üzerinden Erdoğan'ın "müjde"sine ve diğer açıklamalarına tepki gösterdi.

Akıncı, sosyal medyadaki paylaşımında “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” dedi.

Akıncı Erdoğan'ın ''KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru dürüst bir binası külliyesi var veya parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bina İngilizlere ait gecekondu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti inşasına yakında başlıyoruz" ifadelerinde kullandığı 'gecekondu' sözüne de göndermede bulundu.

Akıncı paylaşımında şunları kaydetti: “KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”

Erdoğan ne demişti?

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı da alıp Kuzey Kıbrıs'a giden AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs parlamentosunda yaptığı konuşmada "müjde" adını verdiği projeyi açıklayarak, "KKTC'nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın Külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşaasına yakında başlıyoruz" demişti.  Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı binası için "malum İngilizlere ait bir gecekondu" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca 500 dönümlük araziye "millet bahçesi" de yapılacağını söylemişti.

BMGK'ye şikayet edildi

Öte yandan Kıbrıs'ta Cumhuriyeti yönetimi Tayyip Erdoğan'ın Kapalı Maraş'ın (Varosha) 'yerleşime açılacağı' açıklaması nedeniyle konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıdı. 

Türkiye şikayet edilirken olanların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğu ve müzakereleri yeniden başlatma çabalarını olumsuz etkileyeceği kaydedildi. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ziyareti (19-20 Temmuz 2021) sırasında Kapalı Maraş'ın yeniden yerleşime açılacağını kaydedip şunları söylemişti: “Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'ın bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor.”

LEFKOŞA 


Etiketler : Mustafa Akıncı, Tayyip Erdoğan,