Akhtamar dökülüyor!

06 Tem 2020

Van Gölü üzerinde bulunan Akhtamar Adası’ndaki tarihi Akhtamar Kilisesi’nin iç kısmı bakımsızlıktan dolayı yok oluyor. Kilisenin iç mimarisinde bulunan resimlerin büyük bölümü dökülmeye başladı

Van, tarihi yapıları ve doğası ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Çok zengin bir tarihi tarihe sahip olan Van, 15 binlik tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Bu coğrafyada başta Kürtler olmak üzere Ermeniler ve Rumlar çeşitli medeniyetler kurdu. Van ve çevresinde Hurriler, Urartular ve Medler imparatorluklar ve krallıklar kurdu. Bölgede Kürtlerle birlikte yaşayan bir diğer halk ise Ermenilerdir. Ermeniler de tarih boyunca bu coğrafyada birçok tarihi yapı bıraktı.

Bu tarihi yapılardan biri de Van Gölü içinde Akhtamar Adası’nda bulunan Akhtamar  Kilisesi. Akhtamar  Kilisesi, milattan sonra 915- 921 yılları arasında mimar ve keşiş olan Manuel tarafından yaptırılmış. Kilise merkezi kubbeli, dört yapraklı yonca biçimli haç planında olup kırmızı kesme tüf taşlarıyla inşa edilmiştir. Yapının dışındaki taş kabartmalarda İncil ve Tevrat’tan alınan dini konuların yanı sıra, dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri, insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiş.

Resimler siliniyor

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, bölgenin en önemli tarihi yapıları arasında olan Akhtamar Kilisesi’nin iç mimarisi bugün yok olmakla karşı karşıya. Özellikle kilisenin iç kısmında bulunan iç cephe duvarlarındaki boya ile yapılmış çeşitli resimler, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi ve havarilerin figürleri ile her cephede bulunan kabartmalar büyük ölçüde meydana gelen kırılmalar ve silinmeler nedeniyle görünmez hale geldi.

Bölgenin tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Akhtamar Kilisesi, tarihi yapı özelliğini kaybetmeye başladı. Bugüne kadar hiçbir restorasyon çalışması yapılmayan kilisenin iç kısmında bulunan resimler ve figürler yok olmaya başladı. Hemen hemen her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Akhtamar Kilisesi’ne gitmek 50 TL’ye mal oluyor. Kiliseyi ve adayı ziyaret edenlerden her yıl milyonlarca lira alan devlet, aynı hassasiyeti ise kiliseye uygulamıyor. Yetkililerin, ziyaretçilerden topladığı paraları kilisenin restorasyonu için harcanması gerekirken, Ankara’ya gönderiyor. Tarihi yapılardan her yıl milyonlarca lira kazanan devlet, aynı tarihi yapıları kaderine terk etmiş durumda.

VAN


Etiketler : Akhtamar Adası, van,