Akademisyenlerin hedefi Boğaziçi'ne verilen hasarı gidermek

02 Ağu 2021

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 139. kez rektörlük binasına döndü. Akademisyenler, destekledikleri rektör adaylarına dair de açıklama yaptı

Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyenlerin nöbeti bugünde devam etti. Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş 211. gününe girdi. Melih Bulu’nun görevden alınması ve rektör yardımcısı Naci İnci'nin vekaleten rektör olarak atanmasının 19. gününe, İnci’nin Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının 18.gününe girilirken Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 139. kez rektörlük binasına döndü.

Fotoğraf: Ahmet Emre 

Erçin ve Candan yalnız değildir

Akademisyenler, nöbet boyunca ellerinde "Feyzin Erçin Yalnız Değildir" dövizleri ve üzerinde “Can Candan Yalnız Değildir” yazan Can Candan fotoğrafları taşıdı. Akademisyenler nöbetin ardından bugün sonlanacak Boğaziçi Üniversite rektörlük adaylık sürecine ve destekledikleri rektör adaylarına dair açıklamalarını okudu.

Oturma eylemi

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, bugün de asılsız gerekçeler ile hukuksuz bir şekilde görevden alınan meslektaşlarına destek olmak için oturma eylemi gerçekleştirdi. Rektörlük binası önünde oturma eylemi için toplanan akademisyenler, burada da Can Candan’ın görevden alınmasına dair bölümlerin yazdığı açıklamaları okudu.

Nöbet fotoğrafları: Can Candan

Rektör adaylarına dair

Akademisyenlerin destekledikleri rektör adaylarına dair açıklaması şöyle: "Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılacak atama için başvuruların son günü. 746 Boğaziçi Üniversitesi akademisyeninin yüzde 82’sinin katıldığı 30 Temmuz 2021 tarihli oylama sonucu, adaylıklarını desteklediğimiz üniversite içinden 17 tam zamanlı profesör bugün YÖK’e atama başvurusunda bulunacak.

Aralarında alfabetik diziliş dışında hiçbir sıralamaya gitmeden desteklediğimiz adayların isimlerini bir kere daha tekrarlıyoruz: Fikret Adaman, Yavuz Akpınar, Yasemin Bayyurt, Taner Bilgiç, Mine Eder, Metin Ercan, Emine Erktin, Ayşe Gürel, Cengiz Kırlı, Ayşe Mumcu, V. Erkcan Özcan, Murat Saraçlar, Cem Say, Ali İ. Tekcan, M. Burçin Ünlü, Can A. Yücesoy, Ünal Zenginobuz akademisyenlerin oylamasında şu anki yönetimde yer alan Naci İnci’nin yüzde 95, Gürkan S. Kumbaroğlu’nun yüzde 93 oranlarında karşı oy aldıklarını ve bu nedenle, rektör adaylıklarını desteklemediğimizi bir kere daha ifade ediyoruz.

Hedef üniversiteye verilen hasarı gidermek

Aynı şekilde adaylıklarını Boğaziçi Üniversitesi kamusuyla paylaşmamış ve oylamamıza dahil edilmemiş hiçbir aday da Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından desteklenmemektedir.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin adayı olan 17 meslektaşımız, sakıncaları son 7 ayda iyice ortaya çıkan ve hiç şeffaf olmayan merkezi bir rektör atama sistemi içerisinde büyük bir sorumluluk alıyorlar. Hedefleri, üniversitemizin aldığı hasarları gidermek ve yasalarda değişikliğe gidilmesine önayak olarak demokratik ve şeffaf bir rektör belirleme yönteminin oluşması için çaba harcamak. Ellerini altına koydukları taşın ağırlığının farkındayız ve ayrım yapmadan her birinin müşterek bir kamusal değer olan kamu araştırma üniversitesi idealine ulaşmak için çaba göstereceğine kuvvetle inanıyoruz.

Kamuoyuna çağrı

Bilimsel olarak özgür ve kurumsal olarak özerk, şeffaf, demokratik, hesap verebilir kamu üniversitesi tüm toplumun müşterek değeridir. Üniversiteyi var eden toplum, devlet ve kamuyu, müşterek değerimizi korumak ve geliştirmek yönündeki çağrımıza katılmaya davet ediyoruz. Yeni ve çok daha kapsayıcı bir rektör belirleme yöntemi geliştirilene kadar, Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörü olacak kişinin desteklediğimiz 17 meslektaşımız arasından seçilmesi asgari talebimizdir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Eylemde karalılar

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, meslektaşları görevlerine iade edilene kadar her gün Rektörlük binası önünde eylemlerine devam edeceklerini açıklamışlardı.

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : can candan, Feyzin Erçin, Boğaziçi Üniversitesi, kayyum rektörler, Boğaziçi akademisyenleri,