Afgan hükümeti 900 Taliban üyesini serbest bıraktı

27 May 2020

Afganistan hükümeti, Taliban'ın bayram nedeniyle aldığı ateşkes kararını uzatması için 900 Taliban üyesini serbest bıraktı. Taliban da elindeki 200 askeri bırakacağını açıkladı

Savunma Bakanlığı’nın tutukları serbest bırakma işlemini gözeten albay Nazifullah Welidzade, toplam 900 civarında tutuklunun Salı günü bırakıldığını açıkladı. ANF'de yer alan habere göre hükümet organı Ulusal Güvenlik Konseyi, aynı gün sabah yaptığı açıklamada, ateşkesin sürmesi dahil dahil barış süreci davasını ilerletmeye yönelik olarak bu tutukluların her an serbest bırakılacağını bildirmişti.

Taliban memnun

Konseyin sözcüsü Faysal Cavid, düzenlediği basın toplantısında “Barış sürecini başlatabilmemiz için Taliban'ın ateşkesi uzatmasını umut ediyoruz” dedi. AFP’ye konuşan Taliban kaynakları konuya ilişkin iyimser ifadeler kullandı. Kaynaklardan biri, gelecek günlerde ellerindeki polis ve askerlerden 200’ünü serbest bırakacaklarını söyledi.

Diğer bir kaynak, hükümetin tutukluları bırakmayı hızlandırması halinde ateşkesin uzatılmasının çok muhtemel olduğunu belirterek, “Tüm yöneticilerimiz ya da neredeyse hepsi bu konuda hemfikir” diye ekledi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise bu konuda bir bilgiye sahip olmadığını söylemekle yetindi. Üç günlük ateşkesin süresi 26 Mayıs gecesi sona erdi. Şu ana kadar ateşkesin devamı konusunda resmi bir açıklama yok.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Pazar günü yaptığı açıklamada, Taliban'ın ateşkes ilanına karşı iyi niyet adımı olarak 2 bin dolayında tutukluyu bırakma sürecini başlattıklarını belirtmişti.

Tutukluların karşılıklı olarak serbest bırakılması, ABD ile Taliban arasında 29 Şubat’ta Doha’da imzalanan anlaşma kapsamında yer alıyor. Taliban'ın bin polis ve askeri bırakması karşılığında Afgan hükümetinin de 5 bin Taliban üyesini bırakması öngörülüyordu. Taliban, hükümetle müzakerelerin başlaması için bu adımı önkoşul olarak dayatıyor. Anlaşma temel olarak güvenlik garantileri karşılığında Amerikan güçlerinin 14 ay içerisinde Afganistan’dan çekilmesini içeriyor. Anlaşmanın imzalanmasından bu yana Taliban, NATO güçlerine herhangi bir saldırıda bulunmadı.

KABİL


Etiketler : Taliban, Afganistan,