Adıyaman’da HDP’nin 9'uncu kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı

17 Eki 2021

HDP'nin 9'uncu kuruluş yıl dönümü Adıyaman'da coşkuyla kutlandı. kutlamaya katılan HDP'li Ayşe Sürücü, "HDP’yi bitiremezler, HDP’yi kapatamazlar. Onlar bize baskı yaptıkça bizler güçlendik. Bundan sonraki süreçte de daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz" dedi
 

 Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 9’uncu kuruluş yıl dönümü Adıyaman’da coşkuyla kutlandı. Kentte bulunan bir düğün salonunda yapılan kutlamaya HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, partinin il ve ilçe örgütü üye ve yöneticileri, Adıyaman Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kentteki sivil toplum örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kutlamada konuşan HDP Adıyaman İl Eşbaşkanı Mehmet Ali Alataş, HDP geleneğinin yeni olmadığını, 40 yıldır mücadele ettiklerini ve çok sayıda kişiyi de, yürüdükleri yolda şehit verdiklerini söyledi. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra yaşananları hatırlatan Alataş, “Bu sürece ‘Çöktürme Planı’ adını verdiler. Ama geçen süreçte HDP’yi çöktüremediler ama kendileri çöktü. Bundan sonra yapılacak ilk seçimde AKP-MHP rejimi tamamen çökecek” dedi. 

'HDP’yi bitiremezler'

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü ise HADEP’ten bugüne kadar aynı yolda yürüdüklerini belirterek, “HDP bugün belki 9 yaşında ama biz 40 yıldır bu yolda mücadele ediyoruz" dedi. HDP'lilere yönelik tutuklamalara dikkat çeken Sürücü, tüm baskılara rağmen partilerinin siyasette belirleyici güç olduğunu belirtti.  Sürücü, "HDP’yi bitiremezler, HDP’yi kapatamazlar. Çünkü HDP kadındır, çocuktur, direniştir, yaşamdır. Onlar bize baskı yaptıkça bizler güçlendik. Bundan sonraki süreçte de daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Tecrit vurgusu

İmralı Cezaevi’nde 22 yıldır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna değinen Sürücü, tecridin giderek bütün ülkeye yayıldığını söyledi. Kürtler özgür olmadan Türkiye’ye barışın gelmeyeceğini belirten Sürücü, bu nedenle Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı. Sürücü, Öcalan’ın Kürt sorunu için ilk muhatap olduğunu söyledi. Kutlama, çekilen halaylarla sona erdi. 

Kaynak: MA


Etiketler : Kutlama, Adıyaman, hdp kutlamaları, hdp,