Açlık grevindekilerin taleplerini biliyor musunuz?

29 Ağu 2021

İÇERİDEN

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan 47 siyasi mahpus, 27 Kasım 2020 günü başlatılan beş günlük dönüşümlü açlık grevini 14 Temmuz 2021 gününden itibaren 15 günlük dönüşümlü açlık grevi olarak sürdürdüklerini belirtiyorlar ve taleplerini şöyle özetliyorlar: 

“Sayın Öcalan periyodik olarak ailesi ve avukatlarıyla görüşebilsin; Öcalan’ın sivil toplum örgütleri, insan hakları örgütleri ve bağımsız heyetlerle görüşme imkanı sağlansın; Cezaevlerinde bulunan tüm tutsaklar gibi Öcalan’a da haftalık telefon hakkı, faks-mektup alıp-gönderme hakkı sağlansın; İmralı cezaevinde bulunan mahpuslarla ortak kullanım alanı ve sohbet hakkından yararlanabilsin; Bağımsız bir hekim heyeti İmralı’ya gidip Öcalan ve oradaki mahpusları muayene etsin ve gereken tedavi imkanları sağlansın; Başta CPT olmak üzere uluslararası kurumlar acilen bir heyet oluşturarak İmralı’ya gitsin ve gözlemlerini resmi bir raporla açıklasın; Adil ve kalıcı bir barışın ülkemizde ve tüm bölgede sağlanabilmesi için Öcalan’ın özgür yaşam ve çalışma koşulları eksiksiz olarak sağlansın...”

Tokat T Tipi Cezaevi

Tokat T Tipi Cezaevi’nde bulunan Seyyit Oktay, 28 yıldır cezaevinde bulunan mahpuslardan. 10 Ağustos 2021 tarihli mektubunda özetle şöyle diyor: “Bizler iki kere cezaevindeyiz. Birincisi malum cezaevi, ikincisi korona hapsindeyiz. Bir ara topluca grip gibi bir hastalık geçirdik ama korona mıydı bilemiyoruz; çünkü test yapılmamıştı. Sonradan iki doz aşılarımız yapıldı. Burada birbirinden çok uzakta üç ayrı odada toplamda 36 ya da 37 kişiyiz. Sevk taleplerimiz hep reddediliyor ama arada bir bulunduğumuz odadan bir başkasına götürülüyoruz. Ancak iki arkadaşımız (Mustafa Okçul Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli’ye; Hasan Ortaç ise Tekirdağ 1 nolu F Tipi’ne) iki ay önce sürgüne gönderildi. Bu arada, ‘Aryen Med Destanı’ isimli kitabım Ceylan Yayınları’ndan ikinci baskısını yaptı. Oraya ‘Kayıp Masal’ isimli bir çalışmamı daha gönderdim. Bakalım ne zaman yayınlanacak?” İçeridekiler -haklı olarak- kitaplarının hemen yayınlanmasını istiyor ama dışarıdaki ekonomik koşullardan pek haberleri yok.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Veysi Biçen, 10 Ağustos tarihli mektubunda şöyle diyor: “Cezaevlerinde koşullar genelle birbirine benzer. Sıkıntılar aynıdır. Öyle ki, sağlık sorunlarımız bile birbirine benzemeye başladı. Fakat her şeye rağmen iyiyiz. Sevgili dostlarımız, ailelerimiz, yoldaşlarımız ve halklarımızın beklentilerine cevap olmaya çalışıyoruz. Bu temelde yalnız olmadığımızı biliyoruz. Genel tecrit koşulları, pandemi ve son yıllarda yaşanan ağır siyasal sürecin etkileri her ne kadar sizlerle olan ilişkilerimizi kesintiye uğratıyor olsa da bizi birbirimizden ayırmaya gücü yetmedi. Çünkü duyguda ve bilinçte siz değerli arkadaşlarımızla birlikte yaşadık ve bu çetin süreçleri de hep birlikte atlatacağımıza inancım sonsuzdur. Bu arada, bir kitap çalışmasını (araştırma-inceleme) ilgili yere göndereli bir yıl kadar oluyor. Halen okuyor ve yazıyoruz. Sağlığımıza dikkat ediyoruz ama kronik sağlık sorunlarımız çoktur.”

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven Usta, 9 Ağustos 2021 tarihli mektubunda Temmuz ayında uğradıkları hak ihlallerini raporlaştırmış: “Bekir Şimşek, Hacı Demir, Rıza Özçolak, Hakan İnci, Servet Göçmen, Şerif Turunç’a slogan attıkları için üç ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası; havalandırma kapıları kapanırken oturma eylemi yaptıkları için 1 gün hücre cezası verildi. Aynı kişileri verilen disiplin cezalarının hepsi İzmir İnfaz Hakimliği tarafından savunma dahi alınmadan onaylanırken Temmuz ayı boyunca ziyaret yasakları devam etti. Sohbet hakkı halen kullandırılmıyor. Günlük gazeteler bir gün sonra veriliyor.”

Patnos L Tipi Cezaevi

Patnos L Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferit Kaşcı’nın ilginç bir sorunu var: Kendisi birkaç adli suçlama nedeniyle hapis cezası almış. Bir de siyasi ‘suç’tan cezası var. Normalde siyasi (devlet ona terör diyor) suçtan aldığı cezayı -ona uygun infaz yasanına göre- yattıktan sonra, geri kalan adli cezalarını ona uygun infaz yasasına uygun şekilde yatması, yani ona göre muamele görmesi gerek. (Adli mahpusların şartlı tahliye koşullarıyla siyasi mahpusların şartlı tahliye koşulları aynı değil). Nitekim kendi hesabına göre, artık açık cezaevine gönderilmesi ve oradan da büyük ihtimalle denetimli serbestlikle tahliye edilmesi gerekir. Ancak bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi idaresi, aldığı cezaların hepsini sanki siyasi suçlardan alınmışcasına kendisini Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutmaya devam ediyor. İHD’nin Ağrı Şubesi’nden yöneticiler Patnos’a gittiğinde, bu durumu cezaevi idaresiyle görüşebilir mi acaba?

MEKTUBU GELENLER: 

---------------------------------

Agit Yılmaz - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Bejdar Ro Amed - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Veysi Biçen - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Güven Usta - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ferit Kaşcı - Patnos L Tipi Cezaevi

Alp Altınörs - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Seyyit Oktay - Tokat T Tipi Cezaevi

İçeriden

İçeriden


Etiketler : Hüseyin Aykol,