Açlık grevi eylemleri 252’nci gününde

05 Ağu 2021

Ağırlaştırılmış İmralı tecridine ve cezaevlerinde artan hak ihlallerine karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi direnişi 252’nci gününde girdi

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması ve cezaevlerinde artan hak ihlallerinin sonlandırılması talebiyle PKK’li ve PAJK’lı tutuklular tarafından 27 Kasım 2020’de başlatılan açlık grevi direnişi sürüyor. Süresiz ve 5 günde bir dönüşümlü olarak başlayan, 14 Temmuz’dan bu yana ise 15 günde bir dönüşümlü olarak süren açlık grevi 252’nci gününe girdi. Eylem, 48’inci grupla devam ediyor.

 Maxmur’da 231’inci gününde

 Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Maxmur Kampı’nda da İmralı tecridine karşı kadınlar öncülüğünde 18 Aralık 2020’de başlatılan ve Maxmur Şehit Aileleri Meclisi’nde sürdürülen açlık grevi eylemi 231’inci gününde.

 Lavrio’da 214’üncü gün

 Yunanistan’daki Lavrio Kampı’nda kalanların PKK Lideri’ne yönelik tecridin sonlandırılması ve cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek amacıyla başlattıkları süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi de 214’üncü gününe girdi. Kamptaki açlık grevi Devrimci Gençlik Hareketi (TCŞ-Tevgera Ciwanên Şoreşger), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Kurd li Ewropayê) ve Kürdistan Kültür Merkezi (Navenda Çanda Kurdistan) öncülüğünde yürütülüyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Açlık grevleri,