ABD heyetiyle Şengal'i görüştüler

06 May 2021

Federe Kurdistan Başbakanı Mesrur Barzani Hewler'e geçen ABD'nin Beyaz Saray, Dışişleri ve Savunma heyetiyle 9 Ekim 2020'de Ezidi özyönetiminin tasfiyesini içeren, Ezidilerde yeni tehcir ve soykırım endişesi yaratan Şengal Anlaşması’nın uygulanması görüştü.

TSK'nin sınır ötesi Pençe-Yıldırım operasyonun sürdüğü, Irak ordusunun Şengal etrafına yığınak yaptığı, ABD güçlerinin Irak'tan çekilmesi hazırlıklarının olduğu bir dönemde ABD Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkililerinden oluşan üst düzey bir heyet Federe Kürdistan'a geçti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkililerinden oluşan heyet Irak'ın başkenti Bağdat’taki görüşmelerin ardından 5 Mayıs'ta Hewler'e geçti. ABD Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Danışmanı Bakanlık Danışmanı Derek Chollet başkanlığındaki heyette, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroll yer aldı.

Heyet, KDP Genel Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Irak Dışişleri Bakanı ve KDP Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed ve Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi’nin de yer aldığı görüşmede, heyet ABD Başkan Joseph Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in özel selamlarını Barzani’ye iletti. 

Bölgesel gelişmeler, Irak’taki siyasi süreç, erken genel seçimler, Hewler-Bağdat ilişkileri ve Irak’ın istikrarı, IŞİD’le mücadele ele alındı.

Heyet, Biden yönetiminin Irak ve bölge sorunlarını çok iyi bildiğini, ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki işbirliğini sürdüreceğini vurguladı.

Barzani ise ABD’nin Kürdistan halkı için uçuşa yasak bölge oluşturulmasındaki rolünden ötürü ve IŞİD’le mücadelede ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

 

Başbakanla Şengal görüşmesi

ABD heyeti, Federe Kurdistan Başbakanı Mesrur Barzani ile de görüştü. Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin de hazır bulunduğu görüşmede, benzer konular ele alındı. 9 Ekim 2020'de Bağdat'ta Hewler ile Irak yönetimleri arasında imzalanan Ezidi özyönetiminin tasfiyesini içeren Şengal Anlaşması’nın uygulanması da görüşüldü.

Rudaw'ın haberine göre heyet Federe Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ile de görüştü. Irak-Amerikan diyaloğu, Kürdistan Bölgesi'nin bu diyaloğa katılmasının önemi, Federe Kürdistan’da güvenli bölge kurulmasının 30’uncu yıldönümünü, ABD ve müttefiklerin rolü, Hewler-Bağdat ilişkileri, yaklaşan Irak seçimleri ve bölgesel konular ele alındı. ABD heyeti, “Başkan Biden'dan üst düzey Amerikalı yetkililere kadar Washington'da çok sayıda dostunuz var. Yeni ABD yönetimi size ve diğer ortaklarına destek vermeye devam edecek, Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ve uzun vadeli işbirliğini daha da güçlendirmek  istiyor” mesajını iletti. Taraflar IŞİD'in ciddi bir tehdit ve tehlike olmaya devam ettiği ve terörle mücadelenin devam edilmesi gerektiği konusunda hemfikir kaldı.

KDP yönetimi Irak ordusunun Şengal'e girmesini Ezidi özyeönetimi ve Asayiş'i dağıtması için sık sık çağrılar yapıyordu. Ezidiler Şengal'i kuşatan ordu işgalini önlemek için nöbet eylemi başlatmıştı ve köylere girmeye çalışan Irak birliklerine karşı yok kapatma eylemleri yapmıştı.

Kerkük'te saldırı

Bu arada IŞİD'in Kerkük’te saldırıları sürdü. K24'ün haberine göre, IŞİD'liler Dubiz ilçesi yakınlarında Irak ordusuna ait bir kontrol noktasına saldırı düzenledi, 1 asker öldü, 3 asker de yaralandı. Kerkük’teki Bay Hasan petrol sahasına IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda bir polis öldürüldü bir polis yaralandı. IŞİD son 4 günde Kerkük’ün 14 farklı bölgesinde saldırı düzenlediği kaydedildi. Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu mevzileri arasındaki bölgede güvenlik boşluğu olduğu kaydediliyordu. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, güvenlik boşluğunun doldurulması için Irak hükümetine çağrılar yapıyordu

DIŞ HABERLER


Etiketler : KDP Başkanı Mesud Barzani, ABD heyeti, Mesrur Barzani, Neçirvan Barzani, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu Koordinatörü Brett McGurk,,