AB Konseyi Başkanı Michel: ABD sadakatsiz

21 Eyl 2021

ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS Paktı'nın sancıları sürüyor 

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan denizaltı anlaşmasının (AUKUS Paktı) ardından ABD'yi sadakatsizlikle suçladı.

''Amerika geri döndü ne demek, ABD Amerika'ya mı başka bir yere mi döndü bilmiyoruz.'' dedi.

BM 76. Genel Kurulu Görüşmeleri için New York'ta bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından imzalanan ve ''AUKUS' Paktı' olarak bilinen anlaşmaya tepki gösterdi.

Başka bir yere mi döndü?

Bir önceki Donald Trump yönetimi ve Biden için ''AB'nin onun için yararlı bir müttefik olmadığı çok açıktı. Joe Biden yönetimi, 'Amerika geri döndü' diyerek tarihi bir mesaj vermişti ama şu an sorguluyoruz. Amerika geri döndü ne demek, ABD Amerika'ya mı başka bir yere mi döndü bilmiyoruz. Müttefikler için temel ilke şeffaflık ve güvendir ve bunlar bir arada olur. Peki biz ne görüyoruz? Net bir şekilde şeffaflık ve sadakat eksikliği gözlemliyoruz" dedi.

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya'nın Fransız Naval Group'la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını, nükleer denizaltı teknolojisini öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Anlaşmanın iptalini "ihanet" olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise "sırtımızdan vurulduk" ifadelerini kullanmıştı. Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla Fransa'nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı. Macron'un Biden ile bir görüşme yapması bekleniyor.

NEW YORK

 


Etiketler : Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel,