AB: Demirtaş'ın serbest bırakılmasını umuyoruz

22 Kas 2018

Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn tarafından ortak basın toplantısında buluştu. Mogherini 'Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile ortak basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamalarda AB yetkililerinin HDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararı uyarınca serbest bırakılması çağrısı yapması ve tutuklu gazeteciler ile siyasetçiler hakkında endişe beyan etmesi dikkat çekti.

‘Bizim ortaklığımız ve iş birliğimiz oldukça önemli’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “AB Türkiye’ye göç krizinde destek vermeye devam edecektir. Bizim ortaklığımız ve iş birliğimiz oldukça önemli. Suriye, Irak, İran, Orta Doğu barış süreci ve körfez bölgesi açısından da önemlidir.” açıklaması yaptı.

‘AİHM Demirtaş’la ilgili hak ihlali olduğunu söylemiştir’

AİHM kararına değinen Mogherini, “Türkiye Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden bir tanesi. Gurur duyulması gerekmektedir. Bu aynı zamanda, sağlıklı bir toplum olmasını istiyoruz. Akademisyenlerin alıkoyulmasıyla ilgili, şunu söylemek istiyoruz, bu noktada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Sayın Demirtaş’ın alıkoyulmasıyla ilgili insan hakları ihlali olduğunu söylemiştir. Bir kez daha pozitif ilişkilerimiz olduğunu söylemem gerekiyor. Ekonomi, ulaşım, iletişim konularından birlikte çalışmak istiyoruz.” dedi.

 HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Türkiye Avrupa Konseyi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,