'85 kadın gazeteci haberlerinden dolayı yargılandı'

17 Eyl 2021

CFWIJ, Türkiye’de kadın gazetecilere açılmış 55 dosyayı takip ettiklerini ve 85 kadın gazetecinin de yaptığı haberlerden dolayı yargılandığını açıkladı.  CFWIJ’nin gazetecilerin haklarını savunmaya devam edeceği vurguladı

Türkiye'de gazetecileri baskı her geçen gün artarak devam ediyor. Tüm baskı ve sansür politikalarına karşı gazeteciler haber yapmaya devam ediyor. Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), dünyada ve Türkiye’de kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri, karşı karşıya kaldıkları tehditler ve saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, CFWIJ’nin gazetecilerin haklarını savunmaya devam edeceği belirtildi.

'55 ayrı dava dosyasını takip ettik'

Türkiye’de son dönemlerde gazetecilerin sanal medya platformu paylaşımları ya da yazdıkları haberlerden kaynaklı haklarında soruşturma açıldığı ve bu soruşturmaların yargılamaya dönüştüğü belirtilen açıklamada, “2021’in başından itibaren Türkiye’de en az kadın gazetecilere açılmış 55 ayrı dava dosyasını takip ettik. 85 kadın gazeteci ‘terör’ veya çeşitli suçlamalar gerekçe gösterilerek hakim karşısına çıktı. Eylül ayı başında biten adli tatilin ardından üç kadın gazetecinin devam eden davalarını takip ettik. Bu vakalara verilecek son örnekler arasında ise Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü’nün davası yer alıyor” denildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ),