67 yaşında, 27 yıldır içeride ve mide kanseri

27 Haz 2021

Hüseyin Aykol

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan kadim mahpuslardan Orhan Çaçan, 6 Haziran 2021 günü gönderdiği mektubunda şöyle diyor: “19 Mayıs günü gönderdiğiniz kartı aldım; kendimi genç hissettim:) Bu arada, yeni disiplin cezalarıyla yasanın geriye işlememe kuralını nasıl aşıyorlar, tam anlamadım. Bizim burada A.Bari Kalkan isimli bir arkadaş var. Hiçbir disiplin cezası olmamasına rağmen cezası bittiği halde bırakmıyorlar. Üstelik hem İnfaz Hakimliği, hem Ağır Ceza, hem de kendi mahkemesince örgüt üyesi olarak addedilmeyen bu kişiyi ‘örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle bırakmadılar. Normal mahkeme kendisini adli mahkeme üzerinden mahkûm etti. Durum AYM’ye taşındı. Tuhaf ve ibretlik bir dönemden geçiyoruz.

Hal ve ahvalimiz iyi sayılır. Cezaevinde 25 yılı geride bırakan çok sayıda insan var. Ne yazık ki, bu arkadaşların birçoğu uzun yılların yarattığı tahribattan dolayı kimi ağır kronik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalıyor. Birkaç ay önce hastaneye giden Ahmet Çakal, mide kanseri olduğunu öğrendi. Kendisi 67 yaşında ve 27 yıldır cezaevinde. Şu an tekli odada tutuluyor ve neredeyse her gün hastaneye götürülüyor. Geçen hafta bizden birini yanına refakatçi olarak gönderdik. Onun aktardığına göre, Ahmet Çakal, geceleri hiç uyuyamıyor, gündüzleri de aşırı kilo kaybı nedeniyle kendine bakamıyormuş. Bu arkadaşın durumu ağır ve cezaevinde tek başına yaşamını idame ettirmesi neredeyse imkânsız gibi. Zaten az bir cezası kalmış, cezası tedavi için ertelenebilir ya da kalan cezası ev hapsine çevrilebilir. Kamuoyunun ilgisini bekliyoruz.”

* * *

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven Usta, gönderdiği Mayıs 2021 hak ihlalleri raporunda -özetle- şöyle diyor: “26 Mayıs 2021 günü sona eren ziyaret yasağının ardından hiç ara vermeden 27 Mayıs günü Bekir Şimşek, Hacı Demir, Remzi Uçucu, Rıza Özçolak ve Güven Usta’ya iki aylık ziyaretçi yasağı daha başlatıldı. İnfaz Hakimliği’ne bu konuda yapılan itiraz reddedildi. Hapishanede yaşanan hak ihlallerini protesto amacıyla yaptığı cam kırma eylemi nedeniyle Rıza Özçolak’a 11 gün hücre cezası verildi. Çeşitli sloganlar atarak haklarını talep eden Bekir Şimşek, Hacı Demir, Remzi Uçucu, Rıza Özçolak, Servet Göçmen, Şerif Turunç, Hakan İnci ve Güven Usta’ya 3 ay ziyaretçi yasağı cezası verildi. SEGBİS ile savunması alınmak istenen Rıza Özçolak, bunu kabul etmeyip, yüz yüze savunma yapmak istemesine rağmen İnfaz Hakimliği hakkında karar vermiştir. 2007 yılından bu yana yasal hale gelmiş bulunan 10 kişiyle 10 saat sohbet hakkımız, Covid-19 salgınıyla birlikte tamamen kaldırılmış bulunuyor.

* * *

Bu köşede karikatürlerini yayınladığımız içerideki çizerlerimizden Barış İnan, bana gönderdiği 14 Haziran 2021 tarihli mektubunda şöyle diyor: “Bizler iyiyiz. Ne olsun, bizimkisi mahpusluk+karantina halleri işte. İyi korunuyoruz, bir hastalık kapmadık bu hapishanede. Ailelerle kapalı görüş, avukatlarla da cam arkasından açık görüş yapıyoruz. Dışarıyla temasımız yok. Hastaneye, mahkemeye giden arkadaşları da 14 gün karantinaya alıp, sağlam çıkınca eski yerine veriyorlar. Mart sonundan beri sahalara çıkmaya başladık. Her oda kendi kendine gidip geliyor. Orada birini görmüyoruz. Eskiden 10 kişi gidiliyordu. Elbette biz ağırlar yine kimseyi görmüyor, 3 kişi gidip geliyoruz. Kimseyi görmesek de açık alanda, hele toprakta olmak, otları, çiçekleri, hele kertenkele görmek çok güzel. Ayda bir halı sahaya, bir çim sahaya çıkıyoruz. 1.5 saat takılıp dönüyoruz. Herkes ayrı çıktığı için süre düşüyor. Yarın halı saha günümüz, hava yağmurlu, ıslanacak gibiyiz!” Barış İnan’a gönderdiği 10 çizim için teşekkürler.

* * *

Henüz DİHA’da stajyer muhabir iken, 11 Nisan 2016 günü Van’da tutuklanan ve yapılan yargılama sonunda 14 yıl 3 ay hapis cezası aldıktan sonra Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ‘yatmakta’ olan gazeteci arkadaşımız Ziya Ataman 14 Haziran 2021 tarihli kartında şöyle diyor: “Burada durumumuz hep aynı. Değişen bir şey yok. Kafesteki kuş gibi, daha engelleyici önlemlerle yaşamımızı sürdürüyoruz. Her ay, cezaevleriyle ilgili yeni bir yasa çıkartılıyor. Artık takip etmekte zorlanır olduk. Bazı arkadaşlarımız süresini bitirmesine rağmen bırakılmıyor. Bazıları ise tam zamanında. Nasıl bir uygulamaya tabi tutulduğumuzu şaşırır olduk. Sizlerin durumunu merak ediyorum. Malum hemen hemen tüm muhalif gazeteleri engellediler. Nasıl haber alacağımızı bilemiyoruz. Böylece bizler de mektuplarınızdan öğreniyoruz dışarının atmosferini.”

* * *

Trabzon-Beşikdüzü T Tipi Cezaevi’nde bulunan Nevzat Çapkın, 14 Haziran 2021 tarihli kartında şöyle diyor: “Ben de ilk aşımı oldum. İkincisi bir ay sonra, dediler. Durumumuzda bir değişiklik yok. Sayımız halen 15 kişi. İki arkadaşımız hastaneye gittikleri için bir hafta-on gün karantinada kalacaklar. Ben de genelde okuyorum. Arada da yazımsal çalışmalarımı tamamlıyorum. Yeni çalışmamı muhtemelen dışarıda tamamlayabileceğim. Çünkü bir yıl dört ayım kaldı. Sevk yazamıyoruz. Adalet Bakanlığı durdurdu deniliyor. Bir yılın altına düştüğünde bırakacaklarını sanmıyorum. İlçe cezaevi için de uğraşırım. Ancak ondan da umutlu değilim. Burada oda değişikliği dahi yapılmıyor. Herkese var, bize yok, her nedense...”

MEKTUBU GELENLER:

Bejdar Ro Amed - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Nevzat Çapkın - Beşikdüzü T Tipi Cezaevi

Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Güven Usta - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Ziya Ataman - Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

 

İçeriden

İçeriden


Etiketler : Hüseyin Aykol, İçeriden,