‘2022 bütçesi yandaşa değil emekçiye’

17 Eki 2021

Meclis’te 2022 yılı bütçe görüşmeleri sürerken, işçiler bütçeden haklarını istiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesi, ‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi, vergide adalet istiyoruz’ diye seslendi

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, “Ücrette adalet, vergide adalet” talebiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi, vergide adalet istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler, “Yandaşa değil emekçiye bütçe”, “Vergide adalet istiyoruz” sloganlarıyla eylemlerini sürürdü. Basın açıklaması öncesi konuşan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız,  “2022 bütçesi tartışılmaya başlandı. Maalesef ki her dönem olduğu gibi bütçe işçiye, emekçiye, sağlığa değil yandaşa ayrılıyor” dedi.

'Çaldıklarıyla zengin oluyorlar'

İktidar bizlerin sırtından kendi yandaşlarını zengin ettiğini söyleyen Arif Yıldız, “Bizden çaldıklarıyla zengin oluyorlar. Özellikle kısa süre içerisinde bitirmiş olduğumuz toplu sözleşmemizde aldıklarımız cebimize girmeden bizden geri alınıyor. Ücretlerimizden yaklaşık 630 lira, ikramiyeli aylarda ise 800 lira gibi bir kesinti yapılıyor. Bu paraların nereye gittiğini biz çok iyi biliyoruz. Kendileri şatafatlı hayatlarını sürdürürken, maalesef bizi açıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.  Yıldız, “İşçiler olarak asgari ücrettin vergiden muaf olmasını, işçilerden vergi alınmamasını, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz” diye belirtti.

İşçiler yoksullaşıyor

Basın açıklamasını okuyan İşyeri Baştemsilcisi Ebru İvgen ise “İktidar ve yandaş sermaye şirketleri zenginleşirken işçiler, emekçiler yoksullaşıyor. TÜİK, Türkiye ekonomisinin geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 21.7 büyüdüğünü açıkladı. Büyüyen AKP iktidarının yandaş ve embesil şirketlerinin yanı sıra diğer sermaye patronlarının kasalarıdır. Şirketlerin kararlılık oranı bir yılda yüzde 585 artış gerçekleştirirken yüzde 21.7 büyüyen ekonomiden çalışanların aldığı pay yüzde 4.1 azaldı” dedi. 

EMEK SERVİSİ


Etiketler : Genel-İş İzmir, İzmir,