13 ödüllü oyun final yapıyor

16 Haz 2018

Yolcu Tiyatro’nun 13 ödüllü oyunu “Jokuo’nun Doğum Günü” sezonun son oyunuyla 18 Haziran Pazartesi 20:30’da Moda Sahnesi’nde sergilenecek. Yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping birleştirerek sahnelenen, gerçeküstü absürt bir komedi olan “Joko’nun Doğum Günü” 75. oyunuyla seyirci karşısında olacak.

Ezen-ezilen ilişkisi üzerine

Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland TOPOR’un “Joko’nun Doğum Günü” adlı eserini yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahneliyor. Sistemin insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen-ezilen ilişkisi üzerinden absürt bir anlatım biçimi ile anlatan oyun, su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor. İnsanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle başlayan benliğini kaybetme hikâyesini acı çekme ve çektirme ekseninde ortaya koyuyor.

Yolcu Tiyatro’nun 1 Ekim 2016 tarihinde prömiyer yapan ve 2016-2017 sezonunda 7 farklı tiyatro ödül jürisinden toplam 13 dalda ödül almıştı.
Yazan: Roland Topor
Çeviren: Mine G. Kırıkkanat
Yöneten: Ersin Umut Güler
Oynayanlar: Tolga İskit, Cenk Dost Verdi, Yasemin Ertorun, Burak Üzen, Elif Arman, Sercan Dede, Seyhan Gülbahar, Sıla Kılıç.

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler :