100'ü aşkın müzisyen intihar etti: Erdoğan müzikten rahatsız

22 Haz 2021

Müzisyenler bir yıldır işsiz, 100'ü aşkın müzisyen ise intihar etti. Erdoğan dün yaptığı açıklamada kısıtlamalara son verip müziğe yasak getirdi. Müzisyenler, "Yaşam biçimine müdahaledir" diyerek tepki gösterdi

Koronavirüs salgınının başladığı günden beri ilk kısıtlamalar kültür-sanat mekanlarına geldi. Bu süreçte tam kapanma, kısıtlamaların gevşetilmesi gibi birçok değişiklik yaşanırken, müzisyenlere ve kültür sanat mekanlarına ilişkin hiçbir yasak kalkmadı. 

Müzisyenler ise ekonomik olarak salgından en çok etkilenen kesim oldu. Seslerini birçok kez iktidara duyurmaya çalışan müzisyenlere aylık bin lira gibi komik rakamlarla destek olunduğu açıklandı.

Müzisyenler işsiz kaldı, bazıları geçinebilmek için farklı iş kollarına yöneldi, bazıları enstrümanlarını satmak zorunda bırakıldı. Satacak enstrümanı kalmayan 100'ü aşkın müzisyen de intihar etti. 

Ancak iktidar "kısıtlama" adı altında yaşam alanlarına müdahale etmekten geri durmadı. Son olarak dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların kaldırılacağını ancak müzik yasağının 24:00'da başlayacağını söyledi. Erdoğan, "Kusura bakmayın, gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.

#kusurabakıyoruz

Erdoğan'ın bu sözleri, sanatçılardan büyük tepki çekti. Sosyal medya üzerinden #kusurabakıyoruz etiketiyle sanatçılar öfkelerini dile getirdi, intihar eden müzisyenleri hatırlattı.

Onlardan bazıları ise şöyle: 

Aylin Aslım: Müzik rahatsızlık vermez, rahatsız ruhlara şifa olur. Müzisyen rahatsız etmez, sanatını icra eder. #kusurabakıyoruz

Cem Adrian: Yıllardır verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı hepinizden özür dileriz

Güvenç Dağüstün: Müzik ruhun gıdasıdır! Ayrıca müzik müzisyenin de gıdasıdır! #kusurabakıyoruz

Redd: Kimseyi rahatsız etmek gibi bir amacımız yok. Müziği, bizleri böyle görenler #kusurabakıyoruz. "Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00’ye çekiyoruz, kusura bakmasınlar kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok" demek bilimsel bir gerekçe olamaz. Yaşam biçimine müdahaledir. Hüzik halk sağlığı sorunu değildir. #kusurabakıyoruz"
Mert Fırat: Mekanlarda müzikle ilgili düzenlemeler 40 önce yapıldı, kuralları uygulanıyor. Kimsenin kimseyi rahatsız edemeyeceği desibeller de belli,ceza şartları da ortada.Kısacası bir sakin olmasak mı artık,müziğe bırakmasak mı kendimizi.Sanat iyileştirecek hepimizi,artık #kusurabakıyoruz

Gaye Su Akyol: Rahatsız oluyorsan dinleme beyfendi #kusurabakıyoruz.

Şehinşah: Ama siz polis korumalı mekanlarda, şifreyle girdiğiniz ortamlarda sabaha kadar burnunuzu pudralamaya devam di mi? #kusurabakıyoruz.

Bazı müzisyenler ise balkon ve teraslarından müzik yasağına tepki göstererek müzik yaptı.Fahrettin Altun'dan açıklama

   

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, tepki çeken müzik yasağına karşı açıklama yaptı

Altun, yaptığı yazılı açıklamada, kararı "Sokağa çıkma kısıtlamasının 1 Temmuz itibarıyla tümüyle kaldırılması başta olmak üzere, alınan yeni kararlar, Kovid-19 salgınında zor günleri geride bıraktığımızın göstergesi olmuştur. Bu adımlardan biri de salgın tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara veren müzikli eğlence mekanlarının 1 Temmuz itibarıyla belirlenecek kurallar çerçevesinde açılması ve saat 24.00'e kadar hizmet verebilmeleri olmuştur. Ancak ne yazık ki yeni normalleşme uygulamalarına milletimizle birlikte sevinmek yerine ideolojik bir çarpıtmayla 'müziğin engellendiği' şeklinde tezvirat ve manipülasyona sarılanlar olmuştur" şeklinde savundu.

Müzikli eğlence mekanlarının gece çalışma saatlerinin tüm dünyada normal zamanlarda bile belirli bir zaman dilimine göre düzenlendiğini öne süren Altun, "Sayın Cumhurbaşkanımız, dünyada da benzer örnekleri olan bu uygulamaya ilişkin genel bir kaideye işaret etmiştir" dedi.

Altun, "Sahte bir yaşam tarzı tartışmasıyla suni bir gündem oluşturuldu" dedi.

Bir kişi gözaltına alındı

Kadıköy'de bulunan Mehmet Ayvalıtaş Parkı'nda saat 00.00'dan sonra konser çağrısı yapan müzisyen Ağaçkakan gözaltına alındı. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : Pandemide İşsiz kalan müzisyenler, kusurabakıyoruz, müzisyenler,